centrumprestige.pl

Blog o modzie, urodzie i zdrowiu

włosy
Uroda

Jakich błędów unikać w pielęgnacji włosów?

Nasze włosy wymagają delikatnej pielęgnacji każdego dnia i ochrony w czasie stylizacji i farbowania. Ważna jest także umiejętna pielęgnacja, która ich nie uszkadza. Dzięki temu mogą być w jeszcze lepszej kondycji. Przeczytaj jak zadbać o swoje włosy.

Zbyt intensywna stylizacja niszczy włosy

Urządzenia do stylizacji termicznej jak suszarki i lokówki mogą niszczyć włosy, dlatego wskazany jest umiar w ich stosowaniu. Tak samo jeśli suszysz głowę, postaraj się nie używać najcieplejszego strumienia powietrza. Jeśli dasz radę, używaj wtedy kosmetyków termoochronnych. Pomogą Ci one lepiej chronić Twoje włosy przed wysoką temperaturą. Mleczka, balsamy i spraye termoochronne nakłada się tuż przed stylizacją i zazwyczaj zawierają one witaminy i substancje nawilżające takie jak keratyna, oleje roślinne, pantenol czy kwas hialuronowy. Latem pozostaw włosy do samodzielnego wyschnięcia, a tylko na tym skorzystają. Prostownice i lokówki także są mocno szkodliwe dla włosów, dlatego staraj się ich używać jedynie okazjonalnie.

Chroń włosy przed promieniowaniem UV i przy farbowaniu

Promieniowanie UV jest szkodliwe dla włosów i należy je chronić. Możesz to zrobić nosząc nakrycie głowy. Poza tym ważne jest, aby stosować kosmetyki z filtrami UV, choćby specjalne spraye i mgiełki do włosów. W okresie letnim włosy wymagają wyjątkowego nawilżenia i odżywienia, aby były lepiej przygotowane na warunki atmosferyczne w lecie. Szampony, maski i odżywki nawilżające pomogą Ci zachować dobrą kondycję włosów. Mgiełki nawilżające do włosów z filtrami ochronnymi to doskonały pomysł na codzienne wyjścia z domu. Słońce powoduje płowienie farby na włosach, to kolejny argument za tym, aby je odpowiednio chronić. Koloryzację włosów najlepiej wykonywać za pomocą farb bez amoniaku, a z cennymi olejkami roślinnymi. Obecnie farby bez amoniaku posiadają równie skuteczne składniki, które utrzymują kolor na dłużej, a nie niszczą tak włosów. Tak samo rozjaśnianie włosów należy wykonywać z umiarem i ściśle według instrukcji, aby nie zaszkodzić swoim włosom.

Zwróć uwagę na codzienne zabiegi pielęgnacyjne i świadomie dobieraj kosmetyki

Nie tylko stylizacja, farbowanie i promieniowanie UV są szkodliwe dla włosów. Jeśli chodzi o codzienne zabiegi na włosach, takie jak czesanie i mycie, to należy to robić delikatnie. Rozczesuj włosy powoli i pamiętaj o tym, że mokre włosy są bardziej narażone na uszkodzenia. Jeśli możesz, nie związuj włosów za mocno, bo używanie gumki do włosów osłabia je i dodatkowe plącze. Jeśli potraktujesz swoje włosy z uwagą, odwdzięczą Ci się lepszą kondycją. Kluczowa kwestia to także świadome dobieranie kosmetyków, nie tylko odpowiednich do rodzaju włosów, tego czy są suche, normalne czy przetłuszczające się, ale także jaki jest stopień porowatości włosa i jakie mamy problemy z włosami. Innych kosmetyków wymagają grube włosy, a innych suche i puszące się. Sprawdzaj etykiety kosmetyków i unikaj silikonów, bo są one szkodliwe i mogą nadbudować się na powierzchni włosa, niepotrzebnie je obciążając. Parabeny także są szkodliwe dla włosów, bo określamy nimi konserwanty w kosmetykach, które mogą wysuszać kosmyki i podrażniać je. Uważa się je za ryzykowne zdrowotnie, a także są szkodliwe dla środowiska naturalnego.

Materiał zewnętrzny