centrumprestige.pl

Blog o modzie, urodzie i zdrowiu

Uroda

Jak działa kwas hialuronowy na włosy – efekty i zastosowanie

Kwas hialuronowy to składnik znany najlepiej z pielęgnacji skóry – doskonale nawilża, wiążąc i zatrzymując wodę w naskórka. Jednak kwas hialuronowy wspaniale działa też na włosy. Po pierwsze, pomaga je nawilżyć, zapobiegając ich wysuszeniu i puszeniu się. Po drugie, wygładza włosy, sprawiając, że są bardziej miękkie i błyszczące. Po trzecie, kwas hialuronowy pomaga chronić włosy przed uszkodzeniami, na przykład przed działaniem wysokich temperatur. W jakich produktach szukać tego składnika?

Kto powinien sięgnąć po kosmetyki do włosów z kwasem hialuronowym?

Kwas hialuronowy jest bezpiecznym i skutecznym składnikiem kosmetycznym, który może poprawić kondycję włosów. Jeśli masz suche, puszące się lub uszkodzone włosy, wypróbuj szampon, odżywkę lub maskę do włosów z tym humektantem. Jak działa kwas hialuronowy na włosy? W zależności od wielkości cząsteczek kwas może działać nieco inaczej – albo dostarczać wilgoć, albo chronić włosy przed nadmiernym parowaniem, tworząc na jego osłonce rodzaj higroskopijnej tarczy.

Czym właściwie jest kwas hialuronowy?

Kwasem jest tylko z nazwy – kwas hialuronowy tak naprawdę jest wielocukrem, który ma zdolność wiązania wody. Jedna cząsteczka potrafi przyjąć nawet tysiąc cząsteczek wody. Jego zadaniem jest więc utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia. Jednak serum z czystym kwasem hialuronowym nie będzie tak skuteczne, jak kosmetyk, który go zawiera.

Dlaczego? Ponieważ w formułach produktów są jeszcze inne składniki, które zwykle tworzą na włosach czy skórze warstwę okluzji, która chroni dodatkowo przed wyparowywaniem. Kwas hialuronowy wykorzystywany jest również podczas zabiegów tzw. botoksu na włosy w salonach fryzjerskich, ponieważ wypełnia włosy, unosząc je u nasady – fryzura wydaje się dzięki temu gęściejsza.

Szampon czy odżywka z kwasem hialuronowym?

Jako produkt podstawowy możesz wybrać szampon z kwasem hialuronowym, który będzie nawilżał włosy już na etapie mycia. Dla maksymalnego efektu zastosuj dodatkowo maskę z tym składnikiem – pasma będą maksymalnie miękkie i gładkie. Po taki zestaw sięgaj raz w tygodniu – w pełni wystarczy, aby dostarczyć wilgoć włosom  w optymalnej dawce. Warto bowiem pamiętać, że za dużo humektantów może napuszać włosy – ich włókna powinny być wypełnione wodą w 10%. Za dużo wilgoci nie służy włosom, które potrzebują też emolientów i protein. Dwa-trzy razy w tygodniu za umyciu włosów szamponem nawilżających, sięgnij natomiast po odżywkę z olejkami lub keratyną, które domkną łuskę włosów i zapobiegną utracie wilgoci.

5 porad, jak zatrzymać nawilżenie we włosach

  • Unikaj suszenia włosów gorącym powietrzem. Jednak nie rezygnuj z suszenia włosów suszarką – pozostawianie ich mokrych na noc przesusza je i pozostawia łuski rozchylone. Używaj umiarkowanie ciepłego podmuchu suszarki.
  • Farbowanie włosów może wysuszać włosy i pozbawiać je nawilżenia. Jeśli musisz farbować włosy, wybieraj delikatne farby bez amoniaku.
  • Pij dużo wody. Woda pomaga nawilżyć włosy i skórę głowy, co nadaje włosom blask.
  • Chroń włosy latem przed promieniami UV.
  • Po każdym myciu włosów nakładaj na nie odżywkę dopasowaną do aktualnych potrzeb włosów.

Stosuj odżywkę lub maskę z kwasem hialuronowym raz w tygodniu, a Twoje włosy będą pełne zdrowego nawilżenia bez względu na sezon.

Materiał zewnętrzny