centrumprestige.pl

Blog o modzie, urodzie i zdrowiu

ile goi się tatuaż
Uroda

Ile goi się tatuaż po zrobieniu? Tajniki gojenia tatuażu

Zastanawiasz się nad tym jak długo goi się tatuaż? Odpowiedź brzmi: to zależy. Oprócz indywidualnych predyspozycji do regeneracji Twojego organizmu także od wielkości wzoru, jak również pielęgnacji tatuażu. Od czego jeszcze? Jak przyspieszyć proces gojenia? Sprawdź!

Gojenie tatuażu – od czego zależy proces gojenia po zrobieniu tatuażu?

Na cały proces gojenia tatuażu ma wpływ szereg czynników. Proces regeneracji jest uzależniony przede wszystkim od tego, jakie zdolności regeneracyjne wykazuje Twój organizm. Pod żadnym pozorem nie porównuj się więc w tej kwestii do znajomych, którzy są właśnie po świeżym tatuażu i mówią, że nawet nie zauważyli, kiedy proces regeneracji skóry się zakończył, bądź odwrotnie. Każdy organizm jest inny – jeden potrzebuje kilku dni, inny kilkunastu. Pewne natomiast jest jedno – w każdym przypadku należy odpowiednio go wspomóc, w tym między innymi stosować dobrej jakości krem do tatuażu, który łagodzi podrażnienia i przyspiesza regenerację naskórka.

Nie bez znaczenia pozostaje także to, czy przestrzegasz zaleceń, które przekazał Ci pracownik salonu tatuażu. Bezpośrednio po zabiegu na powierzchni tatuażu pojawi się folia, którą powinieneś zdjąć po 3-4 godzinach. Następnie należy przemyć go letnią wodą i pokryć preparatem o działaniu dezynfekcyjnym i kojącym. Potem znów powinieneś przykrywać nowy tatuaż folią przez kolejne 2-3 dni, jeśli będzie on narażony na działanie czynników zewnętrznych. Nie zapominaj o ochronie przeciwsłonecznej w trakcie procesu gojenia. Ona też ma wpływ na jego długość.

Poznaj etapy gojenia tatuażu

Jak wyglądają podstawowe etapy gojenia tatuażu?

W pierwszym etapie gojenia tatuażu mamy do czynienia z otwartą raną, która powstaje w wyniku wprowadzania tuszu pod skórę. W miejscu tatuowania możesz wyczuć wypukłości, jak również zauważyć niewielkie siniaki, a nawet obrzęk. Pierwszy etap gojenia tatuażu to także wydzielanie się osocza, co jest naturalną reakcją obronną organizmu. W tym czasie niezwykle ważne jest przestrzeganie higieny i dezynfekcja – dzięki temu unikniesz wdania się zakażenia.

Drugi etap gojenia tatuażu najczęściej wiąże się z odczuwaniem wyraźnego świądu. Rana zaczyna mocno swędzieć, co oznacza, że zaczyna się goić. Pojawiają się strupki, których kategorycznie nie możesz zdrapywać. To nie tylko sprawi, że proces gojenia tkanek mocno się wydłuży. Takie działanie to krótka droga do naruszenia wzoru na skórze. Dla jej ukojenia stosuj kosmetyki łagodzące podrażnienia i nawilżające, co przyspieszy regenerację.

Na trzecim etapie gojenia dochodzi do samoistnego odpadnięcia wspomnianych strupków, a skóra zaczyna się łuszczyć. Powstrzymaj się od jej zerwania – w przeciwnym razie możesz przedłużyć proces gojenia tatuażu. Regenerację skóry przyspieszysz poprzez stosowanie produktów nawilżających i kremów z SPF 50.

Zrobienie tatuażu, to jedno, ale ile goi się tatuaż?

Na to, jak długo goi się tatuaż ma wpływ wiele czynników o których już wiesz. Z reguły mowa o około 2-3 tygodniach, ale nie jest to regułą – wiele zależy od wielkości tatuażu. O ile małe rysunki raczej powinny zmieścić się w tym przedziale od wykonania tatuażu, o tyle duże nawet do 6 tygodni. 

Proces gojenia tatuażu – jak pielęgnować tatuaż?

Świeży tatuaż wymaga codziennej pielęgnacji. Temat mycia tatuażu to przede wszystkim delikatne podejście. Przemywaj więc tatuaż wodą z mydłem i pamiętaj o jego odpowiednim osuszaniu.

Zaraz po wyjściu ze studia unikaj kosmetyków z alkoholem, które podrażniają wrażliwą skórę i ją przesuszają. Do smarowania tatuażu stosuj produkty z naturalnym składem, które są dla niej bezpieczne. Szukaj w nich mieszanki olejów czy też wyciągu z zielonej herbaty, które przyniosą Ci ukojenie. Bardzo istotne jest to, aby zminimalizować szkodliwe działanie promieni słonecznych z pomocą kremów z filtrem. Tatuatorzy polecają m.in. produkty polskiej marki Neba.

Materiał zewnętrzny