centrumprestige.pl

Blog o modzie, urodzie i zdrowiu

zmiany skórne
Uroda

Częste zmiany skórne na nogach

Schorzenia ogólnoustrojowe. Niewłaściwa pielęgnacja. Uszkodzenia mechaniczne. Wszystkie one mogą prowadzić do tego, że pojawią się u nas różnego typu zmiany skórne na stopach. To, jak je leczyć, zależy zarówno od samej etiologii, jak i chociażby stopnia zaawansowania problemu. W każdej jednak sytuacji warto swoje działanie terapeutyczne skonsultować z lekarzem dermatologiem bądź specjalistą podologiem. Ale dziś nie o tym. Dziś chcemy Wam przedstawić najczęściej występujące zmiany skórne na palcach u nóg, piętach i podbiciach stóp. Walka z nimi to temat na osobny tekst.

Zmiany skórne na kostkach nóg i w innych obszarach stóp

Zmiany, które pojawiają się na skórze w omawianym obszarze, są najczęściej wynikiem dermatoz, czyli chorób skóry. Zależnie od ich typu będziemy obserwować różnego typu dolegliwości. Na przykład czerwone zmiany skórne na nogach (w formie pęcherzyków czy grudek) mogą świadczyć o tym, że dotknął nas wyprysk alergiczny spowodowany kontaktem z substancją alergizującą (na przykład detergentem). Co ważne, dolegliwość może pojawić się nawet do trzech dni po kontakcie z alergenem i utrzymywać przez następne parę tygodnie.

Kolejne swędzące zmiany skórne na nogach które również powiązane są z zaczerwienieniem skóry to wyprysk spowodowany podrażnieniem. Od wyprysku alergicznego różni go to, że ustępuje w krótki czas po kontakcie z substancją drażniącą. Inne zmiany skórne na stopach u dzieci i dorosłych to te mające podłoże grzybicze. Po czym możemy wnioskować o tym, że dotknęła nas infekcja grzybicza? Skóra będzie czerwona, piekąca i nieprzyjemnie pachnąca. Do tego dojdzie świąd oraz maceracja naskórka.

Równie częstą dolegliwością są brodawki wirusowe. Winny ich powstania jest wirus HPV czyli wirus brodawczaka ludzkiego. Zmiany skórne na rękach i nogach z nim związane to przede wszystkim nieduże, twarde grudki mające barwę zazwyczaj nieco jaśniejszą niż naturalny kolor naszej skóry. Zauważyć możemy jedną taką grudkę ale też całe ich grupy. Mogą one boleć, ale nie muszą.

A co z łuszczycą? W przypadku tej autoimmunologicznej choroby zmiany skórne na dłoniach i stopach zauważymy grudki w kolorze czerwono-brunatnym które dodatkowo pokryte są łuską o barwie srebrzystej. Niejednokrotnie dolegliwość ta rozszerza się obwodowo a poszczególne ze zmian zlewają się ze sobą. 

Oczywiście powyższe problemy nie kończą listy: rodzaje zmian skórnych stóp. Wgłębienia w naskórku do których dochodzi często pieczenie, świąd czy nieprzyjemny zapach to podstawowe objawy keratolizy dziobatej, rogowiec wyróżnia się znacznym pogrubieniem naskórka w obszarze podeszw stóp a modzele i nagniotki poznamy po niewielkich, pojedynczych grudkach z korzeniem lub bez.

Materiał zewnętrzny