centrumprestige.pl

Blog o modzie, urodzie i zdrowiu

białko w diecie sportowca
Sport i Zdrowie Uroda

Rola białka w diecie sportowca

Organizm każdego człowieka ma codzienne zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze. Wśród nich można przede wszystkim wymienić białko, które odgrywa niezwykle istotą rolę. Szczególne znaczenie ma to w przypadku sportowców. Warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat.

Czym jest białko?

Białko jest niezbędnym elementem do codziennego funkcjonowania dla każdego człowieka. Jest ono najważniejszym elementem budulcowym takich części ciała jak kości, mięśnie, chrząstki, a także włosy. Białka zbudowane są z aminokwasów, czyli mniejszych cząsteczek. W różnych produktach żywnościowych znajdują się białka w różnych konfiguracjach. Dodatkowo aminokwasy dzieli się na dwa rodzaje. Wśród nich można wymienić następujące:
– aminokwasy egzogenne, których organizm nie jest w stanie wyprodukować w sposób samodzielny i należy ich dostarczać z pożywieniem,
– aminokwasy endogenne, które organizm człowieka wytwarza w sposób samodzielny.

Zapotrzebowanie na białko

Każdy człowiek posiada określone zapotrzebowanie na białko, dlatego powinno się je dostarczać wraz z odpowiednio zbilansowaną dietą. Jednak osoby, które w aktywny sposób uprawiają sport mają zapotrzebowanie na białko zwiększone niż osoby, które nie podejmują się realizacji tego typu działań. Dodatkowo zapotrzebowanie na białko u konkretnego człowieka zależne jest również od innych dodatkowych czynników. Wśród nich można na przykład wymienić wiek czy płeć.

Białko dla sportowców

Białko w diecie sportowca ma bardzo duże znaczenie, ponieważ osoby aktywnie uprawiające sport mają zwiększone zapotrzebowanie na białko w swojej codziennej diecie. Jest to w bezpośredni sposób związane z wykonywanym wysiłkiem, który ma duży wpływ na poziom białka w organizmie człowieka. Dlatego podczas uprawiania sportu białka są szybciej metabolizowane niż w przypadku sytuacji, gdy dana osoba nie podejmuje się wykonywania żadnej aktywności fizycznej. Warto to wziąć pod uwagę podczas planowania swojej diety.

Produkty bogate w białko

W obecnych czasach w sprzedaży można znaleźć bardzo wiele produktów, które w swoim składzie zawierają białko. Wśród nich można przede wszystkim wymienić mięso oraz wyroby mięsne, ryby, jaja, a także nabiał. Jednak białko znajduje się również w innych produktach żywnościowych, jednak w mniejszych ilościach. Oprócz tego ten składnik pokarmowy bez większych problemów można również przyjmować w formie suplementów, jeśli nie ma innej możliwości. Na rynku można znaleźć bardzo wiele zróżnicowanych produktów, dlatego na pewno każdy wybierze dla siebie coś odpowiedniego.