centrumprestige.pl

Blog o modzie, urodzie i zdrowiu

blizny po trądziku
Lifestyle Uroda

Blizny po trądziku. Jak można się ich pozbyć?

Dla wielu osób, które miały problemy z trądzikiem, nowym zmartwieniem po jego ustąpieniu są widoczne na twarzy blizny potrądzikowe. Leczenie takiego defektu nie jest proste, jednak nie oznacza to, że jest niemożliwe. W jaki sposób można pozbyć się blizn po trądziku?

Skąd biorą się blizny potrądzikowe?

Do powstania blizny po trądziku dochodzi na skutek zapalenia i uszkodzenia skóry właściwej. Wtedy skóra zastępowana jest tkanką włóknistą o bliznowatym charakterze.

Blizny potrądzikowe mają postać wgłębień lub nierówności. Także mogą towarzyszyć im przebarwienia, na przykład zaczerwienienie skóry.

Jak usuwać blizny po trądziku?

Blizny potrądzikowe, podobnie jak inne zmiany po trądziku, można usuwać. Do wyboru jest pełna paleta metod, które można podzielić na domowe i gabinetowe.

Metody domowe są stosunkowo niedrogie i mogą dać dobre rezultaty. Warto jednak wskazać, że nie zawsze są one tak skuteczne jak metody gabinetowe – zabiegi prowadzone w gabinetach medycyny estetycznej.

Warto też wskazać, że pomocna może być wizyta w gabinecie dermatologicznym. Lekarz zaleci wtedy odpowiednie kosmetyki, leki albo zabiegi, z którymi można zlikwidować blizny po trądziku i nadać skórze atrakcyjny wygląd.

Domowe metody usuwania blizn po trądziku

W domowym leczeniu blizn potrądzikowych stosowane są przede wszystkim kosmetyki, które zawierają starannie dobrane składniki umożliwiające redukcję tych niedoskonałości.

Substancje pomagające w zmniejszeniu blizn potrądzikowych:
– kwas salicylowy,
– retinoidy,
– kwas glikolowy,
– kwas azelainowy,
– kwasy AHA – alfa-hydroksykwasy, na przykład migdałowy,
– nadtlenek benzoilu.

Stosowanie kosmetyków redukujących blizny potrądzikowe wymaga cierpliwości, ponieważ efekty nie są widoczne od razu. Najczęściej pierwsze zmiany widoczne są dopiero po 1 miesiącu, natomiast na lepsze rezultaty należy zaczekać około 3-6 miesięcy.

Należy również uważać z kosmetykami zawierającymi kwasy – ich nieumiejętne stosowanie może spowodować uszkodzenie skóry, na przykład zapalenia.

Gabinetowe metody usuwania blizn potrądzikowych

Wysoką skuteczność oferują gabinetowe metody usuwania blizn po trądziku.

Zabiegi na blizny potrądzikowe:
– dermabrazja,
– mikrodermabrazja,
– laser frakcyjny,
– peelingi chemiczne,
– frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa.

Jako że podczas zabiegów stosowane są silniejsze środki i narzędzia, mogą pojawić się również dolegliwości bólowe – wykorzystuje się wtedy znieczulenia miejscowe.

Żeby uzyskać skuteczne rezultaty, zabiegi powinny być wykonane kilkukrotnie w częstotliwości wskazanej przez lekarza medycyny estetycznej lub dermatologa.