centrumprestige.pl

Blog o modzie, urodzie i zdrowiu

Zdrowie

Maska FFP3 – ile można nosić?

W sprzedaży są różne rodzaje maseczek ochronnych. Jedną z nich jest maska FFP3, która jest znana z bardzo wysokiego poziomu filtracji. Zatrzymuje nawet 99% zanieczyszczeń, w tym także wirusy, bakterie i zarazki. Przydaje się nie tylko profesjonalistom pracującym w lakierniach, ale też wszystkim, którym zależy na profilaktycznym zabezpieczeniu dróg oddechowych. Jednak, aby maska FFP3 należycie pełniła swoje funkcje, musi być prawidłowo noszona. Istotne jest to, jak długo i w jaki sposób ją eksploatujesz.

Maseczka do wielokrotnego użytku

Maseczki FFP3 są przeznaczone do wielokrotnego użytku. To oznacza, że możesz eksploatować je przez wiele godzin, właściwie do momentu, w którym nie ulegną zniszczeniu. Jeżeli na opakowaniu produktu widnieje symbol R to oznacza, że maseczka nadaje się do stosowania wiele razy. Zawsze jednak trzeba pamiętać o tym, aby:

  • prawidłowo ją zakładać i ściągać,
  • dezynfekować ją po każdym użyciu,
  • przechowywać ją w bezpieczny sposób.

Podczas noszenia pilnuj, aby maseczka ściśle przylegała do twarzy. Ten produkt jest wyposażony w zaworek, który można regulować w zależności od swoich potrzeb. Im większy „przewiew”, tym mniejsza wydajność maseczki. Jednak producenci masek FFP3 deklarują, że ich akcesoria noszone w prawidłowy sposób mają imponującą filtrację na poziomie 99%. Taka wydajność może utrzymywać się nawet przez 100 godzin łącznie.

Noszenie maseczki wiele razy – dezynfekcja

Ważne w wielokrotnym użytkowaniu maseczki jest jej dezynfekowanie. Trzeba to robić po każdym użyciu, mając na uwadze to, że na jej powierzchni mogły osiąść zanieczyszczenia, które łatwo rozniesiesz podczas ściągania maski i odkładania jej w przypadkowe miejsce. 

Jak powinno się prawidłowo dezynfekować maseczkę FFP3? Wystarczy ją prać i suszyć w wyższych temperaturach – to wystarczy, aby usunąć z niej większość zanieczyszczeń. Możesz też czyścić maskę w bardziej zaawansowany sposób – dekontaminując. W tym celu wykorzystuje się promieniowanie UV lub nadtlenek wodoru.

Czystość maseczki to nie jedyne, na co trzeba zwrócić uwagę przed założeniem. Jak możemy przeczytać np. tutaj https://medivon.pl/maska-ffp3-ile-mozna-nosic/ istotne jest, aby filtr był jeszcze sprawny. Jeśli jest zużyty i nie pracuje tak, jak należy może przynieść Ci więcej szkody niż pożytku. Dlatego zawsze dokładnie sprawdzaj maseczkę, zanim ją założysz, a po ściągnięciu od razu ją wypierz, wysusz i przechowuj w szczelnym opakowaniu (nigdy luzem).